Угостителите со работа од 8-22 часот и тоа на летни тераси, на маса двајца гости или четворица ако...

Владата го донесе протоколот за отворање и работа на кафетериите и угостителските објекти за исхрана. Според протоколот работното време е ограничено и тоа од...

Нови 25 лица позитивни со коронавирус а три лица починаа, соопшти министерството за здравство

Во последните 24 часа направени се 622 тестирања, а регистрирани се 25 нови лица позитивни на  КОВИД-19, и тоа во Скопје 14, Куманово 2,...

Oд утре нема полициски час, угостителите со работа од четврток, соопшто премиерот Спасовски

Од утре и официјално ќе биде укината забраната за движење во земјава која беше воведена со прогласувањето на пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Ова...

Од вечерва на полноќ ново поскапување на нафтените деривати – Регулаторна го објави новиот ценовник

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 2,5 до 3 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Зголемувањето...

Мајските пензии од среда на банкомат а на шалтер до понеделник во зависност од висината на пензијата

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Предвремената и етапна исплата на пензиите се...

Во Дојран се реновираат три објекти за научно истражувачки цели за заштита на езерото (фото)

Идниот месец општина Дојран треба да добие објекти кои ќе бидат во функција на истражување на квалитетот на водата на езерото , негова заштита...

Почнаа работите за заштита на манастирот во Вељуса со грантот од 100 илјади долари од САД

Заводот за заштита на спомениците на култура и Музеј – Струмица во октомври минатата година доби грант од 100.000 долари од Амбасадорскиот фонд на...

За последните 24 часа во земјава, регистрирани 21 лице позитивни на вирусот КОВИД-19

Во изминатите 24 часа се направени 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи, 12...

Селото на војводата Атанас Цонев-Брадата Нивичино, ја чува тајната за последните денови од заложништвото на Мис Стон

Ретко кој знае дека американската мисионерка Мис Елен Стон која била киднапирана од страна на четата на Јане Сандански, пред да биде ослободена, престојувала...

Свештеникот Милчев кој доби забрана, во Црквата во која со години беше, во касата најдовме пиштол, кажа епископот Јаков

Свештеникот Боро Милчев од Струмица не е разрешен поради едицијата од 12 книги за македонските светители тој е разрешен поради неговото нецрковно и неканонско...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Угостителите со работа од 8-22 часот и тоа на летни тераси,...

Владата го донесе протоколот за отворање и работа на кафетериите и угостителските објекти за исхрана. Според протоколот работното време е ограничено и тоа од...