Извлечено телото на давеникот од Дојранско Езеро

По преземени мерки и активности, тим од пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска во Дојранското езеро го пронајде телото на Д.М.(43) од Скопје,...

Се удави машко лице во Дојранското езеро откако скокнал од чамец и пливал неколку метри, соопшти МВР

Денеска (18.07.2024) во 10.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека во Дојран машко лице од чамец скокнало во езерото, пливало неколку метри, по...

УГД го објави Конкурсот за упис на студенти во прва година – места има и во Струмица и Гевгелија

Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип го објави конкурсот за упис на студенти на единиците на Универзитетот во студиската 2024/2025 година во прва година на...

Привeдено лице од струмичко Василево – кај него и во неговиот дом пронајдена дрога, соопшти МВР

На 17.07.2024 во 19.00 часот во село Василево, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Т.М.(39) од село...

Пожарите кај Негорци Гевгелија, Штурово над Радовиш и кај Бадилен Општина Ново Село и понатаму активни

Регионалниот ЦУК Струмица, известува дека пожарот помеѓу Негорци и Кованец, Општина Гевгелија, што избувна на 12.07.2024 година се уште е активен и се шири...

СДК: Пожарот на преминот „БОГОРОДИЦА-ЕВЗОНИ“ изгаснат, границата за излез кон Грција отворена

Граничниот премин „Богородица “повторно е пуштен за сообраќај, односно за влез во Грција, откако по неколку часа беше изгаснат пожарот што избувна денеска над...

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка со тешко товарно возило на патот Банско – Муртино

На 16.07.2024 во 22.00 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека околу 21.40 часот на локален пат помеѓу селата Банско и Муртино, струмичко, на место викано...

Интервју со Николас Нојхолд автор на филмот „Сламеница кон иднината“, кој ќе биде прикажан на „Астерфест“ во Струмица

Годинешното 19 то издание на меѓународниот филмски фестивал „АстерФест“ ќе се одржи од 1 до 5 ти август во Струмица, под мотото „Кинореалност ’24“....

Почнале од досада а сега се најбаран женски бенд – кои се Ана и девојките од Струмица што секоја...

Ана Маја и Тијана . Тоа е тројката од Струмица кои го формираа бендот ,,Ана и девојките“ ( Аna and the girls ) и веќе...

Излета возило од автопатот А1 кај Милци – гевгелиско, едно лице повредено

На 15.07.2024 во 06.45 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на автопатот А1, кај место викано „Милци“, гевгелиско, Д.Т.(19) од Гевгелија, управувајќи патничко возило „мазда“ со гевгелиски...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица наскоро турнир во мал фудбал „Благој Истатов“ со награден...

Идниот месец во Струмица ќе се одржи турнир во мал фудбал посветен на фудбалската легенда Благој Истатов вреден милион денари или 16 илјади евра...