Ученици од ООУ ,,Гоце Делчев“ од Василево освоија 6 медали на Државното атлетско првенство во Куманово

Пет ученика од ООУ „Гоце Делчев“ од Василево се закитија со медали на државното атлетско првенство за основни и средни училишта што се одржа...

Македонците во Германија добија уште еден духовен храм – осветена Црквата Св. Кирил и Методиј во Дортмунд

Во присуство на голем број верници кои живеат и работат во Германија осветена е нова Македонска православна црква посветена на Св. Кирил и Методиј...

Маестро Симон Трпчески со проектот „Македонисимо“ ова лето во Секирник – родното село на мајка му Нетка

Реномираниот македонски и светски признат пијанист Симон Трпчески ова лето ќе има настап во Општина Босилово со интернационалниот музички проект ,,Македонисимо“. Проектот ќе се...

На Фолк фест Валандово наградата за животно дело постхумно за Ѓоко Дончев а ќе има и музички омаж за...

На годинашново издание Фолк Фест Валандово наградата за животно дело годинава ќе му се додели постхумно на пејачот Ѓоко Дончев кој пред две години...

Кој се ќе пее на Фолк Фест Валандово годинава – познати имињата и распоредот за главната фестивалска вечер

Фолк Фест Валандово годинава ќе се одржи од 26 до 28 мај при што според програмата предвидени се две предфестивалски вечери кои ќе се...

Слаткото од диви смокви од овој регион е највкусно, порачаа на Фестивалот на диви смокви во Богданци (фото)

Во Богданци се одржа Фестивал на дивите смокви во организација на здружението Еко Росалес како членка Slow Food – Македонија, каде се презентираше процесот...

Завод и Музеј Струмица изработува проект за реставрација и конзервација на Спомен костурницата над градот

Стручен тим од Националната установа Завод и Музеј од Струмица, овие деновиве ја отпочна постапката и во моментов изработува проект за реставрација и конзервација...

Македонци кои живеат во Лондон со англиски такси возила тргнаа кон Македонија со добротворна мисија

Драган Крстев од струмичко Ангелци, Дејан Коцев од Свети Николе, Кико Маневски од делчевско, Трајче Трајков од Кавадарци заедно со Ендрју Ворт од Англија,...

Македонски песни и ора ечеа два дена во Иловица на фолклорните средби за празникот Св. Атанасиј (фото)

Во чест на празникот Св.Атанасиј а по повод јубилејот 10 години КУД Кирил и Методиј, изминативе два дена се одржаа шестите по ред Фолклорни...

Казнети 81 возач за брзо возење на подрачјето на СВР Струмица – најмногу во Радовиш

Вчера од 16:00 до 22:00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Aвионско засејувања на облаците против град, оваа година нема да продолжи...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантсво заедно со Управата за хидрометеоролошки работи ги известува земјоделците и пошироката јавност во Република Северна Македонија, дека после...