Филипче: Зголемувањето на капитацијата за матичните лекари ќе биде на почетокот, а не до крајот на мандатот

Уште на почетокот на мандатот ќе се залагам капитациониот бод за матичните лекари да се зголеми за 15%. Оваа порака ја испрати д-р Венко...

Во Струмица и Радовиш пријавени тепачки и физички напади, полицијата најави пријави

На 06.04.2024 во 12.20 часот во Полициското одделение Ново село, В.П.(75) од село Зубово, струмичко, пријавил дека околу 10.30 часот во село Зубово бил...

ВМРО-ДПМНЕ во понеделник отвора Регионален штаб а во среда го најави и митингот за Претседателските избори 2024

ОК ВМРО ДПМНЕ Струмица информира дека во оонеделник на 8 април со почеток во 20:00 часот ВМРО-ДПМНЕ во Струмица свечено ќе го означи почетокот на...

Децата на Брера Струмица се разочараа, дрвцата што ги засадија околу тренинг теренот- искорнати !

Децата на ФК Брера Струмица кои пред две недели засадија зимзелени дрвца околу теренот каде што тренираат, деновиве се разочараа кога видоа дека истите...

Д-р Филипче од Неготино: Плати до 180.000 денари за докторите специјалисти, до 90.000 за медицинските сестри

Како доктор, постојано се ангажирам за подобрување на професионалните услови за здравствените работници. Во изминатиот мандат значлително ги покачивме платите на сите категории зрасвтвени...

Кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од Струмичко побараа благослов од Епископ Стобиски г. Јаков, соопшти партијата

На почетокот на кампањата за Претседателски избори, ВМРО-ДПМНЕ  како  чин на изразување на добрата намера и почитување на вредностите на нашиот народ со своја...

Ученици од СОУ „Димитар Влахов“ на струмичани мереа притисток, гликоза, ги масираа и нудеа фармацевтски продукти (ФОТО)

Идните здравствени работници – учениците од Димитар Влахов во Струмица го одбележаа престојниот  празник 7 Април ден Светскиот Ден на здравјето. Тие денеска во...

Д-р Филипче: Ќе обезбедиме по 200 евра во првите 12 месеци за секое прво вработување

Неврохирургот Д-р Венко Филипче вчера пред младите прилепчани ги презентираше клучните младински политики предвидени во програмата на СДСМ. Преку клучните политики, Филипче рече дека...

Д-р Филипче до младите во Прилеп: Борете се за тоа што заслужувате, никој нема да ви го даде на...

Носителот на листата на СДСМ во Изборната единица 4, неврохирургот д-р Венко Филипче денеска на средба со младите во Прилеп порача дека тој како...

Министерот Велковски го разреши директорот на Центарот за социјални работи во Радовиш, бидејки од МВР добил кривична

Министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски донесе решение за разрешување на Александар Филев од директор на Јавната Установа Меѓуопштински центар за социјална...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

УХМР најави нестабилно време со пороен дожд, грмежи и силен ветер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат...