Бесплатни филмови за време на ЕУ зелена недела

Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште еднаш се обврза на одржлива Европа и ги претставува релевантните цели на...

Aвионско засејувања на облаците против град, оваа година нема да продолжи и покрај напорите на МЗШВ и УХМР

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантсво заедно со Управата за хидрометеоролошки работи ги известува земјоделците и пошироката јавност во Република Северна Македонија, дека после...

Патот Валандово – Струмица, кај Валандовско Брдо во прекин за камиони и автобуси

Регионалниот пат Валандово – Струмица , кај м.в. Валандовско Брдо е во прекин за камиони и автобуси, информираат од АМСМ. Поради откачена приколка од влекач,...

Малолетник нападнат од неколку лица во Гевгелија

На 25.05.2023 во 23:50 часот Д.М.(51) од Струмица пријавила дека околу 22:40 часот во Гевгелија нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од неколку лица. Се...

Приведен струмичанец, кај него пронајдени предмети украдени од моторно возило

Струмичката полиција соопшти дека синоќа пред полноќ е приведен триесетгодишен маж од Струмица  кај кого биле пронадени предмети кои потекнуваат од тешка кражба направена...

Здружението на финансиски пазари очекува во септември инфлацијата да падне под десет отсто

Очекувањата се дека инфлацијата ќе се намалува и понатаму. Јас од септември во нашата држава очекувам да имаме едноцифрена бројка на инфлација, значи да...

Од денеска бензинот поскап, цените на останатите деривати останува иста

Од денеска цената на бензинот се зголеми за 2 денари за литар, додека цената на дизел горивото, на нафтата за домаќинствата и на мазутот...

Од 1 јули е можно поскапување на струјата со враќање на ддв-то на 18%

Се прават последните анализи кои треба да утврдат дали од први јули граѓаните по повеќе од една година ќе може повторно да користат евтината...

ЕУРОМАКС РЕСОУРЦЕС: Секогаш се залагаме за транспарентност и соработка со релевантните чинители!

(Комерцијална ПР објава) Во духот на партиципативната демократија, засилената улога на „граѓанинот“ и организираните форми на граѓанско здружување по прашањата за заштита на животната средина...

Ќе се реконструира Филтер станицата Ташли Баир, Општина Василево обезбеди пари и најави решавање на проблемот со водата

Општина Василево обезбеди 2 милиони денари за реконструкција на Филтер станицата Ташли Баир од која со вода за пиење се снабдуваат домакинствата од Василево,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајка на патот Еднокуќево –...

Вчера во 19.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат помеѓу селата Еднокуќево и Моноспитово, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...