Во струмичката катедрала „Успение на Пресвета Богородица“ ќе бидат изложени моштите на Св. Иван Павле II

Утре во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица ќе бидат изложени моштите на Св. Иван Павле II, објави порталот Католици Мк. Моштите...

Почна изградбата на затворениот пливачки базен во Струмица – треба да биде готов за две години

Започна изградбата на затворениот базен во Струмица кој ќе се наоѓа веднаш до во пам патеката во близина на АТШ Берово во во спортско-рекреативниот...

Нови 47 мигранти откриени во паркирано товарно возило кај струмичко Свидовица – возачот избегал

Синоќа околу  21.00 часот на излезот од Банско кон населеното место Свидовица - струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Регионален центар за гранични...

Струмица догодина планира да обезбеди и потроши околу 20 милиони евра, Јаневски кажа за кои капитални проекти

Догодина општина Струмица планира да обезбеди и потроши 20 милиони евра. Толку изнесува Буџетот за 2020 тата година, од кои, општината планира да добие...

Средношколци од ,,Никола Карев” од Струмица преку ,,Еразмус +”, во Грција стекнуваа вештини од текстилното инженерство

Девет ученици од СОУ „Никола Карев“ од  Струмица, од текстилно – кожарската струка, заедно со професорка и ментор Милица Поповска, стекнуваа нови искуства и...

Во општините Струмица и Богданци ќе се санираат полски патишта, Николовски ги додели договорите

Со пари од МЗШВ до крајот на јули 2023 тата во општина Струмица и Богданци треба да се санираат полски патишта во должина од...

Приведен крадец од Струмица кој одзел паричник од женска чанта во козметичко студио

На 15.02.2023 во 15.40 часот во Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Ѓ.А.(38) од Струмица, соопшти МВР. Тој...

Видео од настаните од првата недела на Струмица ОПЕН фестивал 2020 !

Деветто издание на манифестацијата Струмица ОПЕН фестивал е во тек. Настаните се одвиваат според одобрените протоколи за одржување на настани на отворено. Во првата...

СОУ Јане Сандански од Струмица за половина година ќе добие нова спортска сала која ќе чини 258 илјади евра

Деновиве почнаа работите за изградба на спортска сала за потребите на СОУ ,,Јане Сандански'' со што ќе се реши деценискиот проблем на ова училиште...

15 лица од Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово не го почитувале последниот полициски час

Последниот полициски час на подрачјето на СВР Струмица кoj вчера почна од 16 часот а траеше до 5 часот утрово, не го почитувал 15...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за градоначалник, осомничен дека вршел исплати за еднократна помош во...

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...