Доктор специјалист од Кавадарци, за Денот на независноста утре ќе ја преплива брана Турија кај Струмичко

Специјалистот по спортска медицина од Кавадарци Бошко Илиев утре за Денот на независноста на Македонија планира да ја преплива брана Турија, односно да исплива...

Тројца починати 76 нови позитивни и 15 оздравени од ковид-19 во Струмица за последните 24 часа

Во послендите 24 часа во Струмица се регистрирани 76 нови позитивни на ковид-19, три лица починале а 15 пациенти оздравеле, соопшти министерството за здравство....

Костадинов: За 6 месеци Струмица ќе добие Центар каде младите ќе организираат настани и ќе даваат идеи на општината

До средината на 2023 година, Струмица би требало да добие Младински центар каде што младите ќе може да ги презентираат своите потреби и преку...

Струмица доби Уметничка галерија во градската скривница – ќе биде пуштена во март !

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“, соопшти општина Струмица Стауа збор за простор под градскиот плоштад, изграден...

Струмица до недела со Фестивал на велосипедизмот, потикнува вело култура за современ стил на живот и здрави навики

Со цел да се потикнат и мотивираат струмичани за користење на велосипедите како превозно средство, од денеска па се до недела со повеќе активности...

Приведен струмичанец – се сомничи дека извршил тешки кражби во Струмица

На 08.06.2023 во 10.00 часот, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Г.П.(40) од Струмица. Тој се сомничи дека ноќта на 30/31.05.2023 извршил четири кривични дела...

Шест повредени во сообраќајка меѓу три возила на булеварoт „Маршал Тито“ во Струмица, соопшти МВР

На 14.01.2024 во 03.40 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на булевар „Маршал Тито“ во Струмица се случила сообраќајна несреќа во која учествувале три...

Чест ми е што ќе трчам за Благој Истатов, вели Николче Ѓорѓиев кој во недела ќе трча од Струмица...

,,Лично не го познавав а како мал доста слушав за него. Чест е да се трча за големото голманско име,, вели Николче Ѓорѓиев кој...

24 лица од Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија не го почитувале синоќешниот полициски час

Вкупно 24 лица од Струмица, Радовиш, Валандово и Гевгелија биле затекнати од страна на униформирани полициски службеници, надвор од своите домови за време на...

Шахпаска: Изградбата на нови детски градинки во Струмица е потврда за соработката меѓу министерството и општината

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Струмица, Коста Јаневски, денеска остварија работна средба, на која разговараа за тековните и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...