Се проектира експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица Гевгелијa, со обиколница на Струмица, кажа директорот на Државни...

При денешниот увид на рехабилитација на патниот правец Струмица- Ново Село, првиот човек на Државни патишта - Зоран Китанов информираше дека се проектира експресен...

Протест во Струмица за почист воздух – граѓаните бараат инспекциски контроли и во ноќните часови

Граѓански активисти за почист воздух од Струмица со протест на плоштадот побараа превземање на итни мерки за намалување на аерозагаденоста во општината која во...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Во Струмица изложени дела од Меѓународната детска ликовна колонија од Кратово, ја посетија основците од Дабиље и Куклиш

Во изложбениот салон на Домот на АРМ во Струмица отворена е изложба на ликовни творби од Меѓународната детска ликовна колонија ,,Лазар Софијанов'' - Кратово...

Струмичките инспектори фатиле две лица како горат отпадни кабли на патот кон Костурино

Oвластениот комунален и инспекторот за животна средина од општина Струмица во  акција за откривање на лица и субјекти кои вршат загадување на амбиенталниот воздух,...

Велосипедите да бидат наше секојдневие, велат од ,,ВК Актив’’ Струмица кои одбележаа 7 години постоење

Велосипедскиот клуб ,,ВК Актив’’ од Струмица  одбележа седум години постоење. Од некогаш мала група за промоција на велосипедизмот како спорт и да се потикне...

Кој се ќе пее на Струмица Опен Фест од 9-ти до 18-ти август, последната вечер за Горан Бреговиќ...

Организаторот на Струмица Опен Фест, здружението ,,Културно забавен живот’’ ја објави музичката програма на годинашново издание на фестивалот која ќе биде во месец август...

ЕВН го изгради првиот парк за миленичиња во Струмица со повеќе елементи и реквизити за разонода

Вработени од ЕВН денеска во градскиот парк во Струмица поставија реквизити наменети за првиот парк за миленичиња со што и официјално се пушти оградениот...

Повторно блокада на патот кон Просениково – Здружението на возачи од Струмица тврди дека неправдено добиле забрана од МВР

Вработените од „Здружението на возачи-Центар за возила“ од Струмица повторно го блокираа патот од Струмица до Просениково од еден час во знак на револт...

Како ќе изгледа новиот хотел „Термал Лукс и Спа“ на Подгорски Ан кај Бања Банско Струмица (фото/видео)

Во рамките на Проектот за локална и регионална конкурентност, периодов фирмата ,,Подгорски Ан’’ од Колешино интензивно работи на реконструкција на руинираниот хотел кој го...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Николов најдобар спортист, ОК Џио екипа а Тренчовски тренер – Кој...

Одбојкарскиот репрезентативец и член на ОК Џио Струмица - Ристо Николов е избран за најдобар спортист на општина Струмица за минатата година додека неговиот...