Во директен судар на две возила на патот Струмица-Валандово кај Костурино, три лица тешко повредени

Три лица се повредени и префрлени во струмичката болница по сообраќајката што се случи на патниот правец Струмица-Валандово кај населеното место Костурино за што...

МЗШВ издава земјиште во Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш за кое земјоделците сметаат дека е слободно и сами ќе покренат...

Течат јавните повици на МЗШВ за издавање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост во општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш за кои земјоделците...

Повик за распределба на 37 социјални станови во Струмица – еве кој може да аплицира

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 6 март можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струмица, што...

Цветни топки со ,,бонбонки” на влезот во Струмица – Комуналец го разубави просторот околу кружниот тек

Струмички Комуналец постави две цветни топки на влезот во градот во кои се инсталирани по стотина саксии со летно  цвеќе Бегонија или народски ,,...

Јаневски повторно претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, кој во 2020 ќе има 580 илјади евра...

Првиот човек на општина Струмица градоначалникот Коста Јаневски повторно е избран за претседател на Советот за развој на  Југоисточниот плански регион. Тој едногласно ја...

Нови пет лица позитивни на Ковид-19 од Струмица и Радовиш, во земјава регистрирани 136 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје 46, Куманово 6, Дебар...

Излета комбе со мигранти на патот Струмица-Валандово, возачот во бегство, најмалку 8 лица се повредени (фото)

Вечерва околу 21 часот се случи сообраќајна незгода во која учествувала комбе со мигранти. Како што информираат од СВР Струмица незгодата се случила на...

Пораки за еднаквост, заедништво и инклузија, оти секоја боја е моја, твоја, наша – кажаа членовите на ,,Порака’’

,,Нека се препреки сто, но го можеме ова заедно. Мојата боја е и твоја боја, твојата боја е и наша боја..... ,, Сите сме...

Отворен ден на Комората на Извршители во Струмица, но никој не ги посети во судот

Претставници од Комората за извршители во Струмица имаа отворен ден, но никој не ги посети. Повеќе од два часа седеа во струмичкиот суд каде...

Немаше квалификационо тестирање за медицинска сестра во Струмица – родителите не ги пуштија децата

Родителите не ги пуштија децата да влезат во училиштето Димитар Влахов во Струмица на квалификационо тестирање за образовниот профил медицинска сестра од здраствената струка....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

МВР: Во Струмица сообраќајка меѓу две возила, во Гевгелија моторциклист изгубил...

МВР информираше дека вчера во  Полициската станица Струмица било пријавено дека на крстосницата од улиците „Ленинова“ и „4 Јули“ во Струмица се случила сообракајна незгода...