Притвор од 30 дена за дилер на дрога од Гевгелија – во неговиот дом пронајден хеорин и кокаин

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Неовластено...

Викендов во Гевгелија саем „ЛАГ Експо 2023“ преставени производи и иницијативи од рурални заедници (фото)

Викендов во Гевгелија се одржа вториот по ред саем за промовирање на локалниот развој – ЛАГ Експо 2023, кој е единствен од ваков тип...

Приведен гевгеличанец поради криумчарење на цигари и тутун, на ГП Богородица фатен со 387 штеки разни видови цигари

Ноќва (14.09.2023) во 01.20 часот на Граничен премин Богородица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го лишиле од...

Во гевгелиско Негорци приведен криумчар на 16 мигранти откако со возилото со кое бегал се забил во столб во...

На 12.09.2023 во село Негорци, гевгелиско, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода С.М.(23) од Босна и Херцеговина, со привремен...

Кожуф да се прогласи за Национален парк и да се стопира изградбата на хидроелектраните !

Во рок од 30 дена Владата да донесе одлука за стопирање на сите активности поврзани со изградбата на мали хидроелектрани на река „Дошница“ на...

Протест на Смрдлива вода кај Гевгелија против изградба на хидроцентрали на Кожуф

Еко активисти од Гевгелија, Кавадарци и Неготиносе собраа на ,,Смрдлива вода“ на Кожуф и со протест го изразија своето незадоволство и револт од најавената...

Во Гевгелиско двајца возачи тешко повредени – едниот со возилото се превртел, другиот излетал од патот

МВР соопшти дека вчера попладне во гевгелиско на два различни патни правци, патнички моторни возила изгубиле контрола при што едниот се превртел додека другиот...

Сифулајка не заслужува да се гуши во ѓубре ,,Changemakers4All’’ организира акција за чистење на ова излетничко место во Гевгелија

Здружението Changemakers4All од Гевгелија во недела попладне организира еко чистење на познатото гевгелиско излетничко место Сифулајка кое е се ,,дави’’ од ѓубре оставено од несовесни...

Фото и видео – Русалии од Секирник, Миравци, Богданци, Делчево ја презентираа изворната игра на бегалците од кукушко

Русалиите од Секирник општина Босилово  се единствените играорци кои ја негуваат културната историја на македонците од Кукушко. Тие се хумани мисионери кои со своите...

УГД на студиските програми во Струмица, Гевгелија и Радовиш во прва година ќе прими 640 студенти

Штипскиот Универзитет ,,Гоце Делчев’’ го објави конкурсот за упис во прва година за следната академска година а на дисперзираните студии во Струмица, Радовиш и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Џонсон Мети и Македонија2025 почнаа нов образовен проект Science & Me

Поткрепувајќи ја заложбата за унапредување на научното образование, Џонсон Мети Скопје со задоволство објавува грант за својот заеднички проект Science & Me, во партнерство...