Двајца мотоциклисти тешко повредени во одделни сообраќајки, соопшти полицијата во Гевгелија

На 13.06.2024 во 13.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Негорци, гевгелиско, К.Т.(31) од село Прдејци, гевгелиско, управувајќи мотоцикл изгубил...

Кај гевгелиско Мрзенци приведен криумчар на мигранти кој застанал со возилото и почнал да бега од полицијата

На 23.01.2024 околу 20.00 часот во близина на с.Мрзенци, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица при Регионалниот...

МЗШВ дава земјоделско земјиште под закуп кај Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци и Дојран – еве кои парцели и за...

МЗШВ распиша  јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хектари по пат на јавно наддавање.  Парцели државно...

Во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелиjа во прва година може да се запишат 286 ученици во 10 паралелки –...

Вкупно 286 ученика во 10 паралелки може да се запишат во СОУ Јосиф Јосифовски во Гевгелија . Според Kонкурсот што го објави МОН за запишување на...

Во чест на Боби Петковски, во Гевгелија викендов Меѓународен турнир во кошарка со 4 репрезентации

Гевгелија, од 15 до 17 јули, 2022 година, ќе биде домаќин на меѓународен кошаркарски турнир „Боби Петковски“, во организација на Општина Гевгелија, Кошаркарската федерација...

Струмичка Беласица торпедираше во Крушево, гевгелиски Кожув убедлив во Кочани

Се одиграа натпреварите од седмото првенствено коло Втората лига Исток во кое струмичка Беласица и гевгелиски Кожув остварија убедливи победи во Крушево и Кочани...

Кај кампот Винојуг Гевгелија пронајдена артилериска граната

На 27.04.2024 во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на камп „Винојуг“ во Гевгелија била пронајдена експлозивна направа. Следниот ден бил извршен...

Сите сме еднакви, кажаа од Фондацијата „Ице Бегов“ кои во Гевгелија почнаа да градат инклузивен парк !

Во кругот на Пионерскиот дом во Гевгелија почна да се гради инклузивен парк кој ќе го носи името на Ице Бегов. Паркот е резултат...

По пауза од повеќе години во Гевгелија повторно ќе се одржи Детскиот фестивал „Калинка“

По неколкугодишна пауза во Гевгелија годинава ќе се одржи Интернационалниот детски музички фестивал „Калинка“ кој соевремено беше музички белег на ова општина а на...

Болницата во Гевгелија доби нова хируршка сала, реновирани одделенија со опрема а наскоро и компјутерска томографија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче заедно со пратеничките Марија Костадинова и Драгица Ѓавочанова и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...