Гевгелија ќе стипендира пет студенти по медицина од општината по 6000 денари месечно – Советот ја донесе одлуката

Советот на општина Гевгелија на последната седница донесе одлука за стипендирање на пет студенти по медицина од ова општина кои се запишале на медицинските...

УГД на студиските програми во Струмица, Гевгелија и Радовиш во прва година ќе прими 640 студенти

Штипскиот Универзитет ,,Гоце Делчев’’ го објави конкурсот за упис во прва година за следната академска година а на дисперзираните студии во Струмица, Радовиш и...

Планинари од Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово тргнаа пеш за Скопје за да му оддадат почит на Борис Трајковски

Планинари од Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово тргнаа пешки од Струмица кон Скопје, за да му оддадат почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Во...

Во Гевгелија за соработниците на „Медиумска диверзија“, премиера на филмот „Една пилула плус – еден килограм минус“

Центар за едукација култура и активизам Мултус од Гевгелија во партнерство со Регионален центар за одржлив развој од Гевгелија, одржа завршен настан за проектот...

Гевгелија доби грант од 68 илјади евра за изградба на водоводна мрежа во населбата Караорман од речиси два километри

Општина Гевгелија преку преку Проектот за подобрување на општинските  услуги – МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светската банка доби...

Премиера на филмот „Една пилула плус – еден килограм минус“ кој отсликува пример на медиумска манипулација (видео)

Краткиот, средношколски филм „Една пилула плус - еден килограм минус“ е најновата и последна активност на Центар Мултус од Гевгелија ја третира темата за...

Приведени четири лица од Гевгелија и Богданци, биле затекнати кај Негорци со насади од Канабис (фото)

МВР соопшти дека вчера лишиле од слобода четири лица од Гевгелија и Богданци откако на местото викано Жабјак во атарот на Негорци полицските службеници...

Наскоро во гевгелиско Прдејци ќе биде отворена детска градинка со капацитет од 20 деца (фото)

Наредниов период се очекува да биде ставена детската градинка во населеното место Прдејци изградена со средства од општина Гевгелија во износ од околу 100...

Расправија за заедничката куќа причина за двојното убиство во Гевгелија

Нарушени меѓусебни односи меѓу двајцата браќа. Ова е мотивот за двојното убиство во Гевгелија каде синоќа гевгеличанец ги застрелал братот и снаата пред семејната...

Во Гевгелија веќе нема заболени од КОВИД-19, и вторите тестови кај четиричленото семејство негативни

Eпедемиологот, д-р Сашко Олумчев, од Центарот за јавно здравје-ПЕ, излезе со официјални резултати за состојбата на четиричленото семејство кое беше заболено од Корона вирус....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување...

Во Струмица стапуваат на сила мерките за справување со загадувањето на амбиенталниот воздух бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации ПМ 10 честички...