58 годишна жена е новиот позитивен случај на ковид-19 во Струмица, за последните 24 часа во земјава 163 новозаболени лица

1533

Во изминатото деноноќие се направени 1.074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-70, Куманово-2, Дебар-6, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-25, Струга-4, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Кавадарци-3, Гостивар-11, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-3, Свети Николе-4, Ресен-4.

Како што информираа од Центарот за јавно здравје од Струмица, новиот позитивен во Струмица е 58 годишна жена на која и е земен брис на пунктот на Центарот за јавно здравје во Струмица и нема допирни точки со досегашните класттери во градот. Досега во Струмица од ковид-19 се заболени 14 лица од кои 10 се активни случаи

Во последните 24 часа почина три лица по компликации од коронавирус, и тоа пациент од Ресен (42) хоспитализиран на 13 јуни и двајца пациенти од Скопје (71) хоспитализиран на 15 јуни и пациентка (83) хоспитализирана на 23 јуни, соопшти Министерството за здравство.

Оздравени се 40 пациенти од: Скопје-6, Куманово-1, Штип-16, Прилеп-1, Тетово-9, Велес-2, Битола-1, Гостивар-2, Кочани-1, Ресен-1.Вкупно ковид дијагностицирани во земјава има 5.758, оздравени се 2.206, на починати се 268, а има 3.284 активни случаи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.