Џудистката Гоцевска и боксерот Василев најдобри спортисти на Радовиш за 2021, борачите од Бучим најдобри кај младите(фото)

603

Благица Гоцевска од Џудо клуб „Сенсеи“ и Мирко Василев од Муаи Таи клуб „КОМБАТ“ се избрани за спортисти на општина Радовиш за минатата година.  Вака одлучи Комисијата за образование и спорт при општина Радовиш согласно критериумите за избор откако спортсктие клубови номинираа свои преставници врз основа на постигнатите резултати во 2021 година

Во категоријата кадети за најдобри спортисти на Радовиш беа избрани Зорица Јованова и Арон Николов борачи од клубот Бучим а во пионерска конуренција тој епитет го понесе Мемет Усеинов исто така од овој клуб.

За најдобри екипи признанијата ги добија БК Бучим и ЖФК Плачковица додека за најдобар тренер го избраа Горан Атанасов од БК Бучим и Перо Трајчев од КК Бучим Феникс додека за посебно спортско достигнување наградите заминаа кај  Атанас Ципушев од СРРК Крап и Драги Коцев од ЖФК Плачковица

Принанијата им ги додели градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов кој им посака на сите спортисти и спортски работници уште поголеми резултати во ова 2022 но и презентација на Радовиш како спортски град

Постхумно беше доделена Плакета на Зоран Мајсторски од Алпинистичкиот клуб „Плоча“ за врвни достигнувања во спортот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.