Југоистокот и ова сезона со три екипи во Првата женска фудбалска лига, во Струмица, Дојран и Радовиш ќе има женски фудбал

865

Деновиве во просториите на ФФМ се изврши ждрепка за првото првенствено коло од прволигашкиот женски фудбалски шампионат на Македонија. И ова сезона Првата лига во женска конкуренција ќе брои 14 екипи а првенството треба да стартува престојниот викенд.

Југоистокот како и во последната така и во ова сезона ќе партиципира со дури три екипи. Покрај веќе етаблираните Тиверија од Струмица и Истатов од Дојран во елитното женско фудбалско натпреварување и ова година свој преставник  ќе има и Радовиш преку ЖФК Плачковица

Во првото коло според ждрепката струмичанки дома ќе ги пречекат девојките од ЖФК Кочани а СЦ Истатов од Дојран на свој терен ќе игра со ЖФК Каменица Саса. Новајлијата тимот на Плачковица од Радовиш ќе и гостува на Атлетико

ЖФК Топ Гол – ЖФК Шкендија
ЖФК Деспина Прилеп – ЖФК Љуботен
ЖФК Атлетико – ЖФК Плачковица
ЖФК СЦ Истатов – ЖФК Каменица Саса
ЖФК Тиверија Струмица – ЖФК Кочани
ЖФК Драгон 2014 – ЖФК Речица
ЖФК Борец – ЖФК Ас Унитед

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.