Хари Наковски поставен за селектор на Македонската одбојкарска селекција, ќе дебитира во Струмица во Златната лига

339

Поранешниот македонски репрезентативец Хари Наковски од Струмица е поставен за нов селектор на македонските одбојкари во пресрет на Европската златна лига и квалификациите за Европското првенство во 2026-та. ОФМ реши Наковски да ја преземе улогата на Јошко Миленкоски, кој лани ја предводеше Македонија до најголемиот репрезентативен успех

Македонските одбојкари ќе се соберат на 2-ри мај, ќе тренираат во Струмица до 8-ми кога ќе отпатуваат на пријателски натпревари со Романија. Потоа ќе се вратат во салата „Парк“ и ќе тренираат до почетокот на Европската златна лига на 17-ти, со првиот турнир на којшто ќе им бидеме домаќини на Чешка и на Естонија.

,,  Голема благодарност до Одбојкарската федерација на Македонија за укажаната чест да бидам селектор на оваа сениорска репрезентација што е голем предизвик и се надевам дека ќе ја оправдам довербата на федерацијата. Ја преземам „палката“ од нашиот најдобар тренер во Македонија и пошироко, Јошко Миленкоски кој и оваа година останува дел од стручниот штаб во улога на советник. Нашите амбиции во Европската златна лига се два-три добри натпревари и победи, а за останатите репрезентации кои се дел од ова натпреварување е само едно добро искуство и каде акцент ќе ставиме на помладите играчи кои годинава ќе бидат малку повеќе застапени. А поискусните, повозврасните, ќе треба да ни помагаат и бидат дел од квалификациите за Европското првенство кои се нашата цел и со желба повторно бидеме дел од европските првенства“, кажа Хари Наковски.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.