Ученици од ,,Видое Подогрец’’ од Струмица развиваат вештини за здрав социо-емоционален развој

2052

Над 80 деца од ООУ ,,Видое Подгорец ’’од Струмица заедно со директорот Леонид Танчев, тимскиот координатор Соња Цицимова и десетина наставници се вклучени во програмата EQ Excellence како партнер на Six Seconds во EQ POP UP фестивалот што се спроведува во соработка со УНИЦЕФ.

Деновиве тие волонтираа и  и одлично ги спроведоа сите активности со кои над 80 деца практично ја развиваа Емоционалната Интелигенција (EQ). Станува збор за вештините кои им се најпотребни на децата за нивниот здрав социо-емоционален развој.

Соработката ќе продолжи и во наредните неколку месеци, а како резултат на спроведување и мерење на ефектите од EQ активностите во редовната настава, по неколку месеци ќе ги објавиме бенефитите од емоционалната интелигенција.

,,Уште еднаш изразуваме голема благодарност за дадената доверба, за одлично организираниот фестивал и високо ангажираниот тим’’

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.