Три пенали, пет гола – Пандевци славеа против Пелистер и стасаа до третата победа (видео)

1388

Академија Пандев успеа да ја круниса добрата игра со победа против Пелистер од Битола на СРЦ Пандев во Струмица и да стаса до третата победа во првенството со која се искачи позиција погоре на прволигашката табела. Пандевци го диктираа резултатот но битолчани од пенали се враќаа во игра за во финишот од средбата сепак струмичани да се радуваат по искористениот пенал за конечни 3:2.

Миловановиќ уште во 8 минута го отвори резултатот. Упати проектил и го матираше гостинскиот голман. 8 минути подоцна судијата Бартон покажа на белата точка за Пелистер од каде ефикасен бече Кочовски за 1:1. Во финишот од првото полувреме Драгарски неконтролирано ја врати топката до својот колега но лобот заврши во сопствената мрежа за нова предност на Пандевци. Пелистер повторно израмни од пенал отако голманот Алчевски направи прекршок во забранетиот простор а Кочовски по втор пат беше ефикасен. Третиот  гол на пандевци падна од пенал откако беше направен прекршок над Крстовски а Радевски ги постави конечните 3:2

Сега Академија Пандев со 3 победи 1 нерешен исход и 8 порази е на 10 тата позиција со вкупно 10 бода. Следното коло му гостуваат на Варадар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.