Струмичанецот Ѓорѓи Ѓоргиев прогласен за најдобар техничар на турнирот Чајка во двомечот со Бугарија (фото)

1494

Струмичкиот одбојкарски интернационалец Ѓорѓи Ѓоргиев кој ова сезона настапува за полски Завјерче и член на македонската одбојкарска репрезентација е прогласен за најдобар техничар на 44 издание на традиционалниот меморијален турнир  „Бранко Хаџииљоски – Чајка“ во чии рамки се одигра и двомечот со селекцијата на Бугарија.

Македонската одбојкарска селекција со нашиот источен сосед ги почна контролките за квалификациите идниот месец кој треба да го тресира патот на Македонија на уште едно Европско натпреварување. Во двата меча одиграни вчера и денеска нашата селекција загуби но покажа дека има потенцијал да направи изненадување во јануарските дуели против Босна и Турција

Бугарите го освоија овој турнир кој вечерва славеа со 3:1 во сетови. Во македонската селекција која е составена претежно од струмичани најмногу поени имаше Александар Љафтов кој заврши со 17 а капитенот Никола Ѓорѓиев освои 16 поени. Меѓу поентерите беа и  Владо Милев кој заработи 7, Ристо Николов 6, Славе Наков 3 а техничарот Ѓорги еден. Се истакнаа и другие репрезентативци кои најавуваат нов пласман на ЕП по историскиот успех лани во Љубљана во Словенија.

Македонската одбокарска репрезентација пред квалификациониот турнир во Скопје идниот месец ќе одигра уште еден двомеч со бугарите но на нивен терен

Фото Одбојкарска Федерација на Македонија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.