Струмичанецот Игор Ѓоргиев растури против Прилеп а од денес со ракометна селекција на Македонија (фото и видео)

4064

Струмичанецот Игор Ѓоргиев од Пиперево кој е повикан да ги брани боите на македоснката ракометна репрезентација од селекторот Кирил Лазаров е најзаслужен за победата на Голден Арт КЛ7 од Свети Николе во гости над Прилеп. Со овој дуел стартуваа мечевите  за опстанок во ракометната елита а младиот Ѓеоргиев против Прилеп постигна дури 10 гола. Станува збор за ракометар кој од Зомимак М се пресели во младинските погони во Вардар за да потоа наскоро биде стандарден играч на вторито тим на Вардар а од пред две сезони се пресели во Голден АРт КЛ 7 каде брилира со своите игри.

Игор Ѓоргиев кои своите ракометни почетоци ги имаше во Струмица сега  студира на Факултетот за физичка култура а со својата игра која е во нагорна линија полека го привлекува вниманието на ракометната јавност во земјава но и од странство. Ракометните работници за него велат дека е млад, надежен и борбен на терените и со право заслужи да биде повикан од селекторот Лазаров кој пак типува на Ѓоргиев да ги брани боите на Македонија, најпрво во борбата за ново учество на големо натпреварување

,, Позитивно бев изненаден кога дознав и огромна е честа што сум повикан да го носам националнито дрес . Знам дека сме пред нов предизвик но ќе се потрудам да ја оправдам довербата од селекторот Кирил Лазаров кое кажува многу кога станува збор за македонскиот репрезентативен ракомет. Ова е нов предизвик и одговорност за мене и имам некоја пзоитивна трема. Очекува добра соработка и добри резултети,, изјави за Дрнка.Мк младиот Игор Ѓоргиев

Ѓоргиев денеска беше дел од репрезентативниот собир на македонската ракометна селекција која ќе му се спротистави на светскиот шампион Данска во престојните два меча од квалификациите за ЕП. Нив ги пречека Кирил Лазаров кој ја доби довербата да ја води Македонија.

Првиот дуел со Данска го играме на 11 март во Скопје, а три дена подоцна гостуваме во Алборг. По две одиграни кола од квалификациите Македонија и Данска ја делат лидерската позиција со по две победи, додека без бодови се селекциите на Финска и Швајцарија

фото и видео www.gol.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.