Со проект „50 села, 50 приказни“ Владата ќе ги поттикнува иселениците да инвестираат во рурален туризам во родните села

651

„50 села, 50 приказни“ е името на новиот проект на Владата кој има за цел јакнење на социо-економскиот развој на селата и на руралниот туризам во земјава. Во фокус ќе бидат селата со потенцијал за агротуризам, рурален туризам, социо-економски развој, културно наследство.

,,Главната цел е заинтересираност за развој на туризмот во државата и привлекување македонски граѓани кои емигрирале во странство, да инвестираат во руралниот туризам во своите родни села и на тој начин намалување на иселувањето на младите и креирање зелени работни места. Временска рамка на проектот е четири години, почнувајќи од оваа година, до 2026 година,, стои во владиното соопштение

Проектот, како што е објаснето од кај предлагачот, заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, има три развојни компоненти: фокус кон подобрување на јавната инфраструктура; економски развој преку подобрување на туристичкиот потенцијал во руралните средини, поддршка за локални производи и услуги, локални саеми и создавање повеќе работни места и развојот на човечкиот и социјалниот капитал, преку поддршка на рурални мрежи, граѓанското општество, обука на населението за локални водичи, заштитата на културното наследство, обичаите и традициите и руралното живеење.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.