Вечерва премиера на проектот „Македонски грув“ на Струмица опен Фест

1275

Струмица ОПЕН фестивал секоја година промовира нови музички проекти на домашни изведувачи.

Македонски грув е проект создаден за потребите на СОФ 2020 за да се потсетиме на многу заборавени, но големи домашни хитови. Вечерва, од 22:00 часот на Езерцето ќе го слушнеме најдоброто од македонската музика изведено од препознатливите гласови на Јовче Пандев и Ивана Василева. Инструменталисти се локалните музички херои: Иван Кукиќ (бас гитара), Зоран Трендов (соло гитара), Иван Георгиев (клавијатури) и Ѓорги Ѓоргиев (тапани).

Фестивалската програма ќе заврши со настапите на Влатко Стефановски Трио во среда и Дани Димитровска во четврток.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.