Лицата што бегаат од самоизолација поради Ковид 19 ќе одат во државен карантин на нивен трошок

665

Лицата што нема да ја почитуваат мерката за самоизолација  заради заштита од коронавирусот и при контроли на надлежните биде констатирано, ќе бидат спроведени во државен карантин а трошоците сами ќе си ги плаќаат за нивниот престој во државниот карантин, одлучи Владата на вчерашната седница. Затоа се задолжени Министерството за правда, во соработка со Министерство за здравство да подготви соодветна уредба со законска сила во која правно ќе ја нормира целокупната постапката за спроведување во државен карантин.

Според Обвинителството до вчера околу 40 лица од Охрид, Ресен Битола, Струмица, Куманово, Струга и други градови се казнети зашто не ја почитувале обврската за самоизолација во рок од 14 дена оти се вратиле од некоја од земјите со висок и среден ризик за коронавирусот.

Вкупната бројка на регистрирани пациенти позитивни на коронавирус во земјата е 85, соопшти Министерството за здравство. Досега се регистрирани заболени од Скопје, Дебар, Гостивар, Охрид, Штип и Кавадарци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.