Симон Трпчевски ќе настапи годинава на Д Фестивал во Дојран со проектот „Македонисимо“

658

Д фестивал во Дојран оваа година малку ќе излезе од своите вообичаени рамки, така што ќе го нагости веќе светски реномираниот проект на Симон Трпчески, „Македонисимо“ најавија организаторите на фестивалот.

,,Дваесет и три ора и песни специјално избрани од маестро Трпчески и на оригинален начин обработени од композиторот Панде Шахов, од почетокот на овој интернационален проект во 2017 ја споделуваат магијата на македонската изворна музика со целиот свет. Тоа го потврдуваат бројни настапи во живо во Германија, Велика Британија, Холандија па сѐ до Кореја и Канада, како и прикажувања на реномирани телевизиски и радио програми,, објавија од Д Фестивал

Концертот на Симон Трпчевски ќе биде бесплатен а годинашново 13 издание на Д фестивал ќе се одржи од 30 јуни до 2 јули, а досега се потврдени повеќе од 25 учесници.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.