Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија од идната сезона со еден но моќен клуб кој ќе атакува на титули

1789

Постигнат договор за фузија на кошаркарските клубови Блокотехна и Кожув со што од идната сезона Гевгелија ќе има еден клуб кој ќе го носи името КК Кожув. Овие денови се очекува да се објават плановите на КК Кожув во делот на играчкиот кадар и тренерот кој ќе ги предводи во следната кошаркарска сезона но и каде се планираат да настапуваат

КК Блокотехна во последната сезона се пласираше во Плеј офот а во Купот се закити со сребро. Ја освоија регионалната БИБЛ лига а Кожув стаса до Супер лигата но имаше и настап во регионалната лига

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.