Рама: Надворешни сили се додворуваат на Западен Балкан, но нема откажување од членството во ЕУ

400

Фрустрирачки е да се чека, но лидерите од Западен Балкан треба да ги отфрлат предлозите од надворешните странски сили и да ја задржат вербата за членство во ЕУ, апелираше албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Фајненшл Тајмс

„Другите можат да донесат пари, инвестиции, можеби дури и кавијар, но нема да бидат способни да го донесат она што ви треба за да изградите функционална слободна земја“, вели премиерот Рама.

Фајненшл Тајмс ги наведува Русија, Кина и Турција како додворувачи на земјите од Западен Балкан, но Еди Рама вели дека Албанија никогаш нема да се откаже од Европа и од ЕУ, каков и да е обликот на ЕУ во иднина.

Албанскиот премиер додава дека е загрижен за растечкиот национализам во Босна и Херцеговина, но и дека национализмот во ЕУ сега е поголема пречка за амбициите на земјите од регионот да се приклучат на Унијата.

Пред две децении, кога Албанија го започнала процесот на пристапување кон ЕУ, клучно било таа да се оддалечи од балканскиот национализам, но Рама вели дека денес она што го спречува регионот од приклучување кон ЕУ е влијанието на национализмите во ЕУ врз политичкиот живот на важните земји на ЕУ.

Рама во интервјуто за Фајненшл Тајмс вели дека Албанците имаат свои разочарувања од Брисел, но ова не го менува убедувањето за членството во ЕУ.

„Ги имаме конзумирано сите љубовни приказни и бракови претходно“, изјави Рама, алудирајќи на периодот на блиските односи на Албанија со Русија во времето на Енвер Хоџа, како и на поврзаноста со Кина во комунистичкиот период.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.