Радовиш доби нов простор за венчавки каде ќе има и галерија – го крстија Музеј на љубовта и уметноста

1381

Општина Радовиш доби нова сала за венчавки односно склучување бракови кој ќе  биде и галерија каде ќе може ументиците да ги излагаат своите дела. Станува збор за нов простор кој ќе биде мултифункционален а како што подвлече градоначалникто на Радовиш било барање на жителтие на општината да добијат нов современ простор каде ќе се случуваат убави настани.

Отвораме нов простор за венчавање кој што исто така ќе биде истовремено и мултифункционален. Односно во него ќе биде сместена и галерија, постојана галерија каде што уметниците ќе ги излагаат своите дела и каде што ќе креираат. Ова Општината го направи по барање на граѓаните кои што со години просторот за венчавање им беше многу понижувачки. Меѓутоа сега имаме нов просто кој го крстивме – Музеј на љубовта и уметноста. Затоа што овде ќе се склучуваат бракови, овде ќе се случуваат најубавите настани,, кажа градоначалникот Ацо Ристов

На пуштањето во употреба на новиот простор присустуваше и лидерот на опозиционата ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски и пратеникот Здравко Трајанов.  Тие беа дел и од ставањето во употреба на други два проекти. Станува збор за  централната градска улица која што е комплетно реновирана со сета урбана опрема, со сите инфраструктурни објекти, тоа беше исто барање на граѓаните да стане таа конечно прометна улица бидејќи целиот простор и сето движење од овде беше уништено.

,,Исто така согласно новото сообраќајно решение во употреба го пуштивме и делот од улицата „Св.Спасо Радовишки“ со новиот паркинг простор и партерно уредување, како и новоизградените улици во урбан блок 9 со кои го решивме проблемот на сите граѓани од тој дел на градот за современ пристап до својот дом,, објави Ристов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.