Пријава за измама: Од странство пуштила 8 000 евра да се реновира куќата во струмичко а на терен работите не завршени

6187

На 22.06.2024 во 11.20 часот во СВР Струмица, 36 – годишна жена од струмичко село пријавила дека била измамена од едно лице за повеќе од 8.000 евра.

Според пријавеното, таа се договорила со лицето да работи на реновирање на нејзината куќа, по што на крајот на феврурари почетокот на март 2024 година во три наврати, додека била во странство, му ги пратила парите.

Како што е пријавено, откако се вратила видела дека работите не се завршени, а на 22.06.2024 лицето ја известило дека нема да продолжи да работи на куќата. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, а по негово документирање ќе биде поднесена соодветна пријава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.