Правно фомалните можности за рудникот Иловица не се исполнети – одлука во вторник, кажа Заев

1436

Правно формалните можности за рудникот Иловица не се исполетни. Отприлика тоа го знаат и граѓаните и концесионерите. Одлуката ќе ја соопштиме во вторник. Вака истакна премиерот Зоран Заев на новинарско прашање што со рудникот Иловица каде пет дена активистите против рудници  ги блокираат струмичките археолози да вршат археолошко истражување на концесискиот простор на Огражден каде е планиран рудникот.

,, Во вторник. Мислам дека веќе имаме подготвен матријал на правните аспекти. Знаете лично бев со граѓаните, концесионерите, еколошките здруженија за да извлечеме максимум на сите аспекти. Ние сме Влада и секако најважно за нас е  што тоа граѓаните зборуваат но истоврмено важни се и правно формалните аспекти. Ако биде се завршено, одлуката ке ја донесеме во вторник ако не следниот вторник. Одлуката треба да ја донесе Владата. Јас не би коментирал претходно  оти ке излезам отпосле за да јаобразложам донесената одлука со сите нејзини детали. Но отприлика знаат и граѓаните и концесионерите, правно формалните можности не се исполнети,, рече премиерот Заев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.