Перо Христов со концерт пред своите струмичани, одбележува јубилеј 50 години музичка дејност

3349

Перо Христов човекот кој зад себе има голем број музички хитови кои ги пеат сите, со концерт во Домот на Културата, пред своите струмичани одбележува јубилеј 50 години музичка дејност. Планира да направи една ретроспектива на неговото богато музичко творештво и да ги отпее познатите песни ,, Во црно вино утеха немам’’ ,, Ангелино’’,, Една звезда ноќва падна’’ ,, Судбина било’’ ,, Заборави ме’’……Песните ќе бидат интерпретирани во придружба на оркестарот Арија.

,, 50 години да се опстојува на музичката цена значи многу потрошена енергија и голема километража во народната и забавната музика во земјава. Почнав со забавната музика кога морав да се носам во тоа време со Мишо Ковач, Лео Мартин, Славе Димитров, Драган Мијалковски, па се префрлив во фолкот. Пеам од средношколски денови, бев и во КУД Боро Џони а имам настапувано на многу фестивали. Во 70 тите бев прогласен за златен глас на тогашна Југославија. Концертот ќе биде вистинско озвежување за лубителите на македонската народна музика “, кажа во телевизиско гостување Христов кој очекува

На концертот кој ќе биде утревечер (12.11) започнува во 20 часот гости ќе му бидат Благица Калева, Катерина од Нели ти реков, Дуо Моротови, Интервали, Игор Ангелов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.