Пандев испиша историја во италијанското првенство, одигра 400 меча во Серија А

1226

Струмичкиот интернационалец Горан Пандев кој е  и капитен на македонската репрезентација  влезе во историјата на италијанската Серија А. Тој во дресот на Џенова  одигра едно полувреме против Фросиноне што е негов 400-ти натпревар во најквалитетната италијанска фудбалска лига.

,,Се работи зе голем јубилеј, благодарност со сите тренери што ми овозможија да играм, а пред се благодарност до моето семејство. Пресреќен сум, за момче кое дојде со 18 години во Италија, ова е многу важен момент“, истакна Пандев кој неодамна доби и италијанско државјанство

Струмичанецот Горан Пандев на 18 години од својот матичен клуб Беласица замина во Италија.Почна од Анкона 20 натпревари, а потоа беше дел од Лацио – 159 настапи, Интер – 46, Наполи – 92 и сега како член на Џенова 83 одиграни натпревари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.