Пандевци лидери во Првата лига – со 4:1 ги скротија ,,лавовите” во Струмица (видео од головите)

1273

Академија Пандев се зацврсти на лидерската позиција откако славеше против тимот на Македонија Ѓорче Петров со 4:1 на свој терен. Со четири победи едно реми и пораз избраниците на Александар Васоски на прволигашката табела имаат вкупно 13 бода  со 13 постигнати и 6 примени гола.

Иако македонија Ѓорче Петров поведе со првата акција од центарот на теренот и во првата минута Воша постигна гол, пандевци демонстрираа зретла тактичка игра. Доминираа во поседот на топката и ги редеа акциите пред противничкиот голман. Израмнувањето падна во 21 минута кога Мирчевски изведе слободен удар а Бихорац со глава ја смести топката во мрежата на ТАсев

Во финишот од првото полувреме двојното проигрување меѓу Маронг и Мирчевски во казнетиот простор на ,,лавовите”, Мирчевски донесе пресврт за 2:1. Мирчевски повторно беше прецизен во 65 минута постигнувајки го седмиот гол во досегашниот тек во првенството откако добро му асистираше Шарковски. Кончените 4:1 ги постигна бразилецот Лукас во финишот од средбата по добиената топка од резервистот Ивановски

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.