Одржани Првомајските натпревари во Радовиш – Градоначалникот Конзулов ги награди најдобрите деца

2123

По повод меѓународниот ден на трудот – 1 Мај а под покровителство на Градоначалникот Герасим Конзулов и Советот на општината, вчера на повеќе локации во Радовиш се одржаа традиционалните „Првомајски натпревари“. Станува збор за повеќе дисциплини кои имаа и забавен но и натпреварувачки карактер.

На градскиот  стадион се одржаа атлетските дисциплини  каде момчињата и девојчињата трчаа на 400 , 600 и 800 метри. Но имаше трка со јајце во лажица, трки во вреќи , трка во несење трето лице во рака, фрлање камен, турнири во пинг понг и шах но и во спротски риболов. Турнирите беа во спортската сала „25 Мај“. Еве ги резултатите

Трка на 400 метри – женски победник  Анастасија Јованова 2 место : Стефанија Коцева 3 место : Тамара Лазарова

Трка на 400 метри – машки 1 место : Никола Геговски 2 место : Марио Марковски
3 место : Андреј Тимов

Трка на 600 метри – женски, победник  Гонце Ефтимова, втора Ѓоргина Крстева
а трета  Мери Васева

Трка на 600 метри – машки 1 место : Кемал Усеин 2 место : Џан Ибраими
3 место : Огнен Симовски

Трка на 800 метри – машки 1 место : Арон Николов 2 место : Есер Садилов
3 место : Мите Јосифов

Трка со јајце во лажица 1 место : Ѓоргина Крстева 2 место : Невзет Исинов
3 место : Анастасија Ѓоргиева

Трка во платнена вреќа 1 место : Филип Ристов 2 место : Ване Стефанов
3 место : Николета Ѓоргиева

Фрлање на камен од рамо 1 место : Стефан Димитров 2 место : Ѓорги Калајџиев
3 место : Матеј Коцев

Трка со носење во раце 1 место : Кирил Иванов 2 место : Иван Колев
3 место : Осман Усинов

Турнир во пинг-понг 1 место : Гоце Димовски 2 место : Милче Чачаров
3 место : Марјан Крстев

Tурнир во шах 1 место : Ацо Атанасов 2 место : Мирко Симеонов
3 место : Илија Стевчев

Како дел од Првомајските натпревари беше одржан и општинскиот натпревар во спортски риболов при што Раде Петрески го освои првото место , Мите филипов второто а Давор Андонов третото.  Дополнително, како дел од Првомајските натпревари ќе биде одржан и општински турнир во тенис.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.