Нови 16 позитивни на коронавирус во Југоистокот, бројката на активни случаи во регионот скокна на 200

1320

Вкупно 16 нови случаи позитивни на ковид-19 регистрираа здравствените власти во Југоистокот. Според денешната статистика објавена од министерството за здравство евидентирани се 7 новозаболени на подрачјето во Струмица и по 3 во Гевгелија, Радовиш и Валандово.

Имено во последните 24 часа во земјава се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 а пет лица починале меѓу кои и 71 годишен пациент од Радовиш.

Инситутот за јавно здравје евидентира 102 оздравени пациенти, нема од Југоистокот.

Од почетокот на пандемијата во земјава во овој дел на државата досега од овој вирус заболеле 395 лица од кои  215 се активни вклучувајки ги и 12 те странски државјани на подрачјето на ЦЈЗ Гевгелија. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градовиво Југоистокот е следна:

• Струмица 191, активни 122

• Гевгелија 110, активни 59 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Радовиш 74, активни 23

• Валандово 20, активни 11

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.