Нови 124 позитивни во Југоистокот, во регионот активни се водат 722 случаи на ковид-19

484

Во изминативе 24 часа во Југоистокот регистрирани се 124 нови позитивни на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Ова е втор ден со троцифрена бројка на новзаразени на дневна основа во овој дел на државата. Според дневната статистика  во општините Гевглеија и Радовиш има регистрирано по 33 нови случаи, во општина Струмица 30, во Валандово 21, во Богданци 5 и во Дојран 2.

Во државата за изминатото деноноќие  регистрирани се 7 починати од коронавирус и уште 1.822 позитивни од 7.123 тестови, или 25,5 отсто од тестираните, соопшти Министерството за здравство. Регистрирани сe 668 оздравени пациенти во земјава . Во Југоисоткотот, Струмица – 25, Гевгелија – 11, Радовиш – 6, Богданци -2 и Дојран – 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 6512, Активни 216
Гевгелија 3167, Активни 219
Радовиш 1932, Активни 120
Валандово 1151, Активни 114
Богданци 729, Активни 44
Дојран 189, Активни 9

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.