Никола Ѓоргиев со злато и титула во Словенија, Филип Маџунков со сребро и вицешампион во Австрија

549

Струмичките одбојкарски интернационалци и репрезентативци на Македонија Никола Ѓоргиев и Филип Маџунков ги завршија првенствените настапи со своите клубови во Словинеија при што Никола Ѓоргиев освои нова титула со АЦХ Волеј додека Филип Маџунков освои сребро во австрискиот одбојкарски шампионат со екипата на Задруга Аич Доб

Тимот на Никола Ѓоргиев  АЦХ Волеј во актуелнава 2022/2023 претходно славеше и во Купот на Словенија, плус тримфираше и во МЕВЗА лигата при што Ѓоргиев повторно беше еден од најдобрите во клубот и најзаслужен за контуинитетот на словенскиот состав.

Филип Маџунков кој лани летото се пресели во австрискиот шампионат со својата екипа Задруга Аич Доб не успеаа против Хипо Тирол во финалната пресметка кој ја продолжи доминацијата во австриската одбојка.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.