На Инфективно во Струмица почина заболен од ковид-19, почина лице и од Радовиш каде има нови два позитивни

2825

67 годишниот жител за кој вчера надлежните информираа дека е новиот позитивен случај на ковид-19, синоќа починал на Инфективното одделение при струмичката болница. Според информациите, лицето со сиптоми на коронавиус било примено пред 4 дена во болницата, но синоќа заради нагло губење на кислород во белите дробови предивикано од виурсот, починал.

Информацијата за третиот смртен случај од ковид-19 во Струмица ја потврдија и од Центарот за јавно здравје. Но овој случај не е влезен во денешната статистика на министерството за здравство од каде информираа дека се регистрирани 10 пациенти кои починал од компликации предизвикани од коронавирусот. Меѓу 10 пациенти е и возрасно лице од Радовиш кој бил сместен на штипската инфективна клиника

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани 137 нови позитивни на ковид-19 од вкупно направени 1437 тестирања. По градови најмногу во Скопје 64 лица а има и во Куманово 7, Штип 19, Прилеп 1, Тетово 7, Струга 14, Велес 1, Битола 2, Охрид 5, Гостивар 6, Радовиш 2, Крушево 1, Демир Хисар 1, Свети Николе 3, Кичево 4

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравен пациент

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.