МЗШВ: ИПАРД 3 програмата нуди авансна исплата до 50 отсто од поддршката со потпис на договорот

368

Министертсвото за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) потсетува дека ИПАРД 3 нуди нови можности за македонското земјоделство. Една од новините предвидени со Програмата, како што информира, е авасна исплата до 50 отсто од финансиската поддршка, веднаш по потпишување на договорот.

,,Тоа, низ пример, значи дека ако се конкурира со проект вреден 100 000 евра за мерка каде повратот на инвестицијата е 60 отсто, апликантот, преку авансното финансирање, со склучување на ИПАРД договорот ќе добие до 50 проценти од средствата или 30 000 евра однапред. Ова ќе биде големо олеснување за побрза раелизација на сите инвестиции и голема финансиска помош. Преку авансната исплата директно им помагаме на апликантите, кои сега ќе имаат на располагање дел од средствата однепред на самиот почекот од инвестицијата, без да треба да се задолжуваат кај банките,, наведува МЗШВ.

Со новата ИПАРД 3 Програма се воведува и нов начин во обезбедувањето на потребната документација. Ќе се користи електронски системи за набавка на документи од Централен регистар, одобренија за градба,…, со што ќе се поедностави, олесни и забрза процесот и ќе се намалат трошоците за корисниците.

Распишан е првиот јавен јавен оглас за мерките 1 и 7 од ИПАРД 3 проектот, наменет за модернизација во земјоделството.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.