Медиумска диверзија претставена на Регионалниот собир за Отпор кон дезинформации во Нови Сад – Србија

800

Центар за едукација, култура и активизам ,,Мултус’’ од Гегелија деновиве присуствуваше  на Регионалната конференција за отпор кон дезинформации и говор на омраза што се одржа во Нови  Сад – Србија.  Вкупно 22 граѓански организации од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина,  Црна Гора и Србија беа дел од конференцијата каде активистите разменија искуства и практики како да се спречат дезинформациите и говорот на омраза но се заложија и за меѓусебно вмрежување со проектите кои се во тек со цел заедничко дејствување

,,Мултус’’  од Гевгелија се престави,,Медиумска диверзија’’ што ја реализира изминативе месеци  преку Македонскиот институт за медиуми во рамките на проектот „Отпор кон дезинформации и говор на омраза: Акција на граѓанското општество за реафирмирање на слободата на медиумите и спречување дезинформации и пропаганда за ширење омраза во земјите од Западен Балкан и во Турција“. Преку Лиле Танчева имаа 20 минутна презентација на комичните видеа на Диверзија преку кои на специфичен начин допира до публиката за да разберат за лажни вести, дезинфомрации, медиумски спинови, говор на омраза……

На конференцијата која беше во организација на Новинарската новисадска Школа беа  презентирани резултати од регионални истражувања а беа презентирани медиуми кои шират дезинформации. Според европската ранг листа на степенот на медиумска развиеност Македонија е на дното.

На конференцијата од Македонија учествуваа и  Здружението  за рурален развој „Јавор“- Зрновци, со проектот „Информацијата е моќ“,  Здружението  на граѓани за истражување, комуникации и развој ПАБЛИК  од Скопје со проектот  „Лице в лице со дезинформациите и говорот на омраза“ и Здружение за Церебрална парализа од тетопво Тетово со проектот „Зошто е важна медиумската писменост?“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.