Македонија се пласира на Европското во одбојка ова година, совладана силната Турција

1891

Македонската одбојкарска репрезентација обезбеди уште едно учество на Европско првенство. По победата над Турција од 3:1 во сетови и двете победи над Босна, избраниците на Матијашевиќ собраа доволно бодови за да играат на Европското во септември ова година како најдобро второпласирана од кфалификациските групи.

Во победата над Турција блескаа Александар Љафтов и Никола Ѓоргиев кои беа и најефискасните на теренот. Одлично одиграа и останатите членови на македонската фаланга каде добар дел се струмичани

Во 2019 година во Словенија, Мкедонија дебитираше  на Европско и оствари две победи. Ова е второ во контуинитет учество на на големо натпреварување и сега го трасира патот за редовно учество европските одбојкарски натпреварувања.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.