Кој ќе го замени Васоски на кормилото на Академија Пандев – во оптек повеќе имиња !

3073

Управата на ФК Академија Пандев размислува за стратег што ќе го води првиот тим за пролетниот дел од првенствотом откако Александар Васоски и официјално заминува од функцијата шеф на стручниот штаб на овој клуб и оди во ФК Сараево во Босна. Пандевци тренинзите за вториот дел од шампионатот ги започнуваат во понеделник на 10 ти јануари при што е направен и распоред на целиот подготвителен период со тренинзи и контролни средби што во Струмица што во Анталија во Турција, каде фудбалерите и ова зима ќе ја темпираат формата.

Спортскиот директор на ФК Академија Пандев и фудбалер Сашко Пандев вели дека во преговори се со двајца тренери од Македонија и еден од Србија и убеден е дека наскоро ќе се реши овој проблем. Според него до понеделник ќе се знае конечното решени. Наши пак информации говорат дека во понеделник можно е тимот да го превземе некој од актуелните тренери во Академија Пандев. Не се исклучува можноста да се даде простор и на тренери од сопствениот табор да го водат пролетва сениорскиот тим, кој ова сезона има амбиции за излез во фудбалска европа

Васоски завчера донесе одлука да замине од Академија Пандев и да гради интернационална кариера со ФК Сараево. Неговото заминување се случи во период кога Академија Пандев гради стратегија на квалитетни подготовки за задржување на втоата позиција во македонскиот шампионат и ново излегување на европската фудбалска сцена. Од таа причина тие вчера во своите редови го донесоа и Пепи Ѓеоргиев од Гевгелија кој настапуваше за албанската Теута

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.