Кошаркарите на Струмица славеа во Тетово иако играа со преполовен тим заради повреди

1102

Кошаркарите на Струмица забележаа значајна победа во рамките на 11 коло од Втората лига на гостувањето во Тетово каде со 77:69 го надмудрија домашниот Тетекс. Ова е втора победа по ред откако неделава го смирија и Охрид на свој терен а вкупно 6 победа за струмичани. Со вкупно 17 бода струмичани во конкуренција на 12 екипи се на четвртата позиција и се обидуваат да дојдат до подобра стартна позиција пред плеј офф пресметките.

Победата во Тетово нималку не беше лесна.  КК Струмица настапи без пет стандардни првотимци. Ахтаров, Абрашев, Макенаџиев, Костадинов и Стојаноски заради повреди паузираа. Сето тоа го искористи домашниот Тетекс кој понесен од публиката го доби првиот период со 21:13, но струмичани не потклекнаа и во вторите 10 минути возвратија со 12:22 и со минимална предност заминаа на одмор

Клучна беше третата четвртина каде КК Струмица повторно ја стегна одбраната а беше сигурна во противничкиот кош. Со 11:20 си направи двоцифрена предност која успеа да ја задржи до крајот на мечот за победа иако последните десет минути им припаднаа на домакините со 25:22

Мелов со 25 поени беше најефикасен кај КК Струмица,  Зетов постигна 15, Димитриев 14, Шајкаров 10, Ѓорѓиев 8, Алексиќ 5 поени

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.