Истекува рокот на важност на ваучерите за туризам, потсетување каде се може да се искористат во Југоистокот !

1785

Во понеделник истекува рокот на ваучерите за туризам, помошта наменета за ранливите категории граѓани кои можеа да ги искористат за одмор во некои од македонските туристички центри.  Министерот за економија Крешник Бектеши минатиот месец кажа дека е задоволен од реализацијата на мерката „Дома си е дома“ и покрај тоа што од вкупо 110 илјади ваучери се искористени само 43 илјади. Спроед последните информациии на порталот Фактор, искористени се нешто повеќе од 57 илјади ваучери. Инаку ваучерите може да се кроистат и во угостителско и сместувачки капацитети во Југоистокот

Според објавената листа на веб страната ,,Дома си е дома” има места и во општините Струмица, Радовиш, Ново Село, Гевгелија и во Дојран каде може да се потрошат ваучерите. Станува збор за ресторани, хотели, апартмани во кои добитниците на ваучери од 6 илјади денари ќе може да ги искористат.  Граѓаните треба само да ја одберат општината за која се заинтересирани по што излегува листа на капацитети со телефони за контакт и адреси кои се пријавиле дека може да работат со ваучери.

Листата со капацитети по општини може да се види ТУКА  а користењето на ваучерите почна од 15 јули и ќе трае до 15 декември.

Ваучери добија вработени со низок доход заради плаќање на искористена туристичка и угостителска услуга на сместување и исхрана во категоризирани угостителски објекти за сместување и регистрирани вршители на туристичка дејност

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.