Државата ќе дава до 3,5 милиони денари за набавка на трактор, може да се аплицира до крајот на мај

2209

До  крајот на месец мај, земјоделските стопанства ќе може да конкурираат за добивање на средства за набавка на трактори.Вкупните  прифатливи трошоци по поединечен корисник за набавка на трактор изнесуваат до 3.500.000 денари. Средствата се доделуваат за период на реализација на деловниот план и се исплаќаат на годишно ниво.

Финансиската поддршка се исплаќа по принципот на ко-финансирање на реализирани и исплатени инвестиции од страна на корисникот во висина од 50% од вредноста на одобрените прифатливи трошоци. Тој процент се зголемува ако коринсникот е млад земјоделец и инвестицијата се реализра во подрачје со ограничени можности и недостапни рурални заедниции. Може достигне до 75 проценти да кофинансира државата

Оваа година во Програмата за рурален развој двојно е зголемена  вкупната финансиска поддршка за набавка на трактори. Односно од минатогодишните 30 милиони денари,  годинава за оваа намена издвоени се 60,2 милиони денари.

Сите заинтересирани потребно е да имаат :минимум производствен капацитет од 2 ха за производство на различни или на една земјоделска култураили  минимум  0,5 ха за производствен капацитет на зеленчук на отворено а барањата може да ги поднесат електронски по извршена регистрација на  e-baranje.ipardpa.gov.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.