До крајот на годинава браната ,,Конско’’ кај Гевгелија треба да биде целосно изградена, информираа од МЗШВ

2478

Браната ,,Конско’’ кај Гевгелија која почна да се гради пред две години се очекува до крајот на оваа година да заврши целосно. Согласно договорот со изведувачот, околу 60 отсто од изградбата е завршена. Овој капитален проект е финансиран од МЗШВ од Програмата за рурален развој. За таа намена се издвоени 40 милиони евра. Браната „Конско“ освен за наводнувањето на земјоделските површини од овој регион, ќе има мултифункционална намена, кажа министерот Трајан Димковски

„Со изградбата на браната, ќе се обезбеди редовно снабдување со квалитетна вода за пиење, за наводнување на земјоделските површини, за производство на електрична енергија, но ќе значи и обезбедена вода за дотур за спас на Дојранското езеро. Браната „Конско“ ќе обезбеди вода за наводнување на нови 8.000 хектари земјоделски површини, со што наводнуваните земјоделски површини ги зголемуваме за пет пати. Изминатите години ова беше голем проблем за земјоделците и ја зголемуваше цената на земјоделските производи. Со оваа брана ќе се создадат неопходните услови за дополнителен развој на земјоделството, зголемување на производството на храна со намалени и  конкурентни цени“, изјави министерот Димковски.

Дополнително, вештачкото езеро на браната „Конско“ која се наоѓа веднаш под излетничко-рекреативниот локалитет Смрдлива Вода на Кожув, на само 20-тина километри оддалеченост од градот, претставува нова содржина во локалната туристичка понуда на Гевгелија. Глобално, ова ќе значи зголемување на економскиот раст, животниот стандард на населението, унапредување на здравјето и квалитетот на живот на граѓаните од целиот овој крај и развој на општина Гевгелија на повеќе нивоа.

„За Општина Гевгелија оваа брана има големо значење, наводнување, развој на туризмот, обезбедување на чиста вода за пиење. Ова е најголема инвестиција во последните 50 години во Општина Гевгелија“, изјави градоначалникот, Поцков.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.