Дојранското езеро порибено со околу два тона крап (фото)

2496

Во водите на Дојранското езеро во петокот биле пуштени 2 035 килограми млади парчиња крап. Веста ја објави првиот човек на Државниот инспекторат за земјоделство Зоран ШапуриЌ на својот ФБ профил.

Како што стои во објавата активноста била финансирана од Министерство за земјоделство шумарство и водостопанство. Инаку, Државниот инспекторат за земјоделство врши редовен надзор над порибувањето и стопанисувањето со езерото.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.