ДИК: Резултати од прв круг Претседателски избори во Општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село

421

Во општините од струмичкито регион кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова ја понесе победата во првиот круг од Претседателските избори 2024.  Во Струмица според ДИК таа освои 2 800 гласови повеќе од кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски. По бројот на освоени гласови трет е Максим Димитриевски од движењето ЗНАМ

Идетнична е сликата и во општините Василево Босилово и Ново Село. Во Василево кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Силјановска Давкова има двојно повеќе гласови од Стево Пендаровски.

Двојно повеќе гласови  од кандидатот Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова доби и во Општина Босилово додека во Ново село разликата е околу  1050 гласови

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.