ДЗС: Заклучно со вчера попишани 1.760.194 граѓани, пописот на населението завршува утре

496

Заклучно со 28.09.2021, до 20:00 часот попишани се 1.760.194 лица, 546.080 домаќинства и 789.406 станови, соопштија од Државниот завод за статистика.

Според нив, сите кои не се попишале од било кои причини можат да се попишат во својата општина или во канцелариите на Државниот завод за статистика.

Од таму не откриваат дали ќе има пролонгирање на рокот поради неколку дневниот прекин на статистичката операција. Доколку дојде до тоа ќе мора претходно да  има законски измени во Собранието.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.