Гори депонијата Шапкар, пожарникари од Струмица и Радовиш спречиле проширување на околната шума

906

Неколку часа гори депoнијата Шапкар кај Добрашинци. Интервенирале осум пожарникари со три возила од Струмица а во гаснењето помогнаle и пожарникари од Радовиш со едно возило. Ова го потврди Александар Гудев командир на струмичката противпожарна единица

,,Пожарот е локализиран од страна на наши и пожарникари од Радовиш при што не е дозволено да се прошири огнот на околната шума. Во моментов гори во средишниот дел на депонијата но го контролираме,, ни изјави командирот Гудев

Проблем прави и ветрот кој дува. Ова не е првпат да гори депонијата Шапкар кај Добрашинци за што контуинирано реагираат екоактивистите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.