Гамбиец кој доаѓа од Црвена Ѕвезда – ново засилување во нападот на Академија Пандев

1031

ФК Академија Пандев објави дека во сопствените редови го ангажираше гамбиецот Оусман Маронг кој доаѓа од Црвена Ѕвезда за две години. Станува збор за 22 годишен играч кој Гамбија дојде во белградска Црвена Ѕвезда која го има отстапувано за клубовите Граничар во Србија и израелскиот Хапоел Раанана. Според објавата на пандевци, станува збор за играч кој подеднаков се снаоѓа на позициите офанзивен играч за врска и крилен напаѓач. Во петок ќе се знае дали Маронг ќе игра против Работнички во второто коло кое е закажано во недела исто така под рефлектори на градскиот стадион Благој Истатов во Струмица

,,Оусман Маронг од Црвена Ѕвезда најново засилување за Академија Пандев. Гамбиецот денеска потпиша двегодишен договор со нашиот клуб и во тек е неговата регистрација за право на настап. Се работи за 22-годишен играч кој подеднакво добро се снаоѓа на позициите офанзивен играч за врска и крилен напаѓач. Му посакуваме многу голови и асистенции во плаво-белиот дрес,, стои во објавата на ФК Академија Пандев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.