Во Индија 17 деца не починале од вакцина против ковид-19, туку од постковид симптом

742

Објава на Фејсбук објавува дезинформација дека 17 деца во Индија починале и уште 2.000 деца страдаат од инфламација на организмот, откако примале ковид-19 вакцина. Нашата проверка покажа дека веста за починатите деца е точна, но не е вистина дека починале од вакцина против коронавирус.

Постот споделува фотографија од напис објавен на сајтот „The BL“ на 09.07.2021 година. Уште во првата реченица, написот, повикувајќи се на „локален извештај,“ нагласува дека „многу мали деца починаа откако им беше инјектирана вакцината ковид-19 во Индија“.

Повеќе од 2.000 деца низ Индија сега страдаат од мулти-системски воспалителен синдром (МИСЦ) како несакана реакција. Особено во Џајпур, каде во последните два месеци починаа 17 од 154 деца. Болницата Џекелон во Џајпур бележи зголемен број на случаи со МИСЦ по инјектирање на вакцината.

Во написот нема извор на информацијата, нема потврда на информацијата од болницата, ниту, пак, е посочено за која вакцина конкретно станува збор, што остава простор за сомнеж во врска со вистинитоста на напишаното.

Вистиномер“ ја пребара оваа информација на „Гугл“ и најдовме напис објавен од „Хиндустан тајмс“ на 05.07.2021, кој информира дека постковидно воспалително заболување уби 17 деца во болницата ЈК Лоне во Раџастан.

Најголемата болница за деца во Раџастан, ЈК Лоне во Џајпур забележа 17 смртни случаи во последните два месеци меѓу 155 случаи на мултисистемски воспалителен синдром кај деца (МИСЦ), додека лекарите низ целата држава се борат со зголемени случаи на овој редок воспалителен синдром, кој е постковид компликација.

Написот пренесува изјава од д-р Ашок Гупта, одговорен за Центарот за ретки болести во одделот за педијатрија на Медицинскиот колеџ Саваи Ман Синг (СМС), кој посочува дека МИСЦ се карактеризира со треска, воспаление и дисфункција на повеќе органи, што обично се манифестира две недели откако ќе се излечи детето од ковид-19.

Тој изјавил дека голем број деца изложени на ковид-19 во вториот бран биле асимптоматски и затоа било тешко да се следат за пост-ковидни компликации како што е МИСЦ, за кои се пријавува сега.

Родителите не беа свесни за оваа болест и одложувањето на навременото лекување ја влошува болеста, рече тој.

Шефот на одделот за детски болести, д-р Кулдип Синг, изјавил дека МИСЦ е насочена кон 18-годишни деца кои биле заразени со ковид-19.

Антителата, кои се развиваат по ковид-19, го оштетуваат ткивото на телото. Влијанието на МИСЦ беше забележано по 3-6 недели, рече тој и додаде дека кога се зголемило нивото на имунитет, антителата започнале да ги напаѓаат крвните садови и ткивата.

Според ова, може да се заклучи дека информацијата оти 17 деца починале во Индија е точна, но не е точно дека починале откако примиле вакцина против ковид-19. Децата починале како последица на мултисистемски воспалителен синдром, кој е последица на прележан ковид. Ваквите информации можат во голема мера да му наштетат на процесот на имунизација против ковид-19, кој е единствена можност да се сопре пандемијата.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.