Во Гевгелија ќе има јавна расправа на тема „Состојбата и предизвиците на лицата со телесен инвалидитет“

952

Во организација на Центарот за поддршка на НВО- Гевгелија, а во соработка со Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС) и Национален младински совет (НМСМ)- Скопје, на 17 јуни, во хотел „Аполонија“, со почеток во 12 часот, ќе биде одржана јавна расправа на тема „Состојбата и предизвиците на лицата со телесен инвалидитет.

Целта на јавната расправа е учесниците да бидат информирани и запознаени со тековната сосојба, можностите и новите законски можности и политики кои ќе им овозможат на лицата со телесен инвалидитет подобрување на личниот и социјалниот живот, како и активно вклучување во општествениот живот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.