Во Валандово свештените лица дури трипати го фрлаа светиот крст, по третото фрлање најсреќен Коста Ѓорѓиев

1891

Во Валандово свештените лица дури трипати го фрлаа крстот во водите на базентот над градот, каде се собраа повеќе илјади валандовчани да присуствуваат на ,, Богојавление’’ или осветувањето на водите во ова општина. Според видеото што го објави Радио Валандово на својот ФБ фан страна, првпат кога се фрли крстот, скокна лице и го фати крстот кој не бил пријавен во списокот на момчињата пријавени во манифестацијата.

Во второто фрлање светиот крст не скокнаа сите момчиња кои беа пријавени, туку неколку од кои најбрз беше Марио Ристов кој го фати крстот. Но набргу свештените лица објавија дека и второто фрлање нема да важи и објавија дека трет пат ќе се фрла крстот кога најсреќен беше Коста Ѓорѓиев.

фото Радио Валандово

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.